Co to jest odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair, Lufthansa, Wizzair.

Czy odszkodowanie za opóźnienie w locie należy się tak samo, jeżeli leciałem WizzAir, Ryanair, czy Lufthansa lub Lot?

To pytania, które nurtują podróżnych korzystających z linii lotniczych.

Ogólnie roszczenie z tytułu opóźnionego lotu przysługuje jeżeli dotarłeś do miejsca przylotu z opóźnieniem – zasadniczo dłuższym niż 2 godziny. Pamiętać należy, że 2 godziny opóźnienia w przylocie dają podstawę sądzić, że należy Ci się odszkodowanie jeżeli trasa lotu od miejsca wylotu do miejsca przylotu w linii prostej nie była dłuższa niż 1500 km.

Odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair, Lufthansa, Wizzair

Jeżeli odległość od lotnisk jest większa, to jest od 1500 km do 3 500 km, wówczas opóźnienie, żeby powstało roszczenie musi wynieść nie mniej niż 3 godziny.

W ostatnim przypadku, jeżeli trasa lotu wynosiła powyżej 3 500 km, to opóźnienie w przylocie musi być większe niż 4 godziny.

Należy pamiętać, że te uregulowania są bardzo precyzyjne i to, że pasażer czuje, że należy mu się odszkodowanie, bo opóźnienie samolotu wyniosło ponad 2 godziny, a lot był dłuższy niż 1 500 km nie zmienia faktu, że roszczenie odszkodowawcze nie przysługuje. I to bez względu, czy pasażer leciał popularną linią lotniczą, jak Wizzair, czy Ryanair, czy polską dużą linią jak Lot, czy niemiecką Lufthansą. Przepisy te dotyczą roszczeń wobec wszystkich przewoźników tak samo.

odszkodowania za lot

Czynniki, które wyłączają odpowiedzialność linii lotniczej z tytułu opóźnionego lotu

Wyszukiwarka internetowa wskazuje bardzo dużą ilość firm świadczących usługi dochodzenia roszczeń z tytułu opóźnionego lotu. Mamy tu:

  • zagrożenie bezpieczeństwa
  • nieoczekiwane wady mogące wpłynąć na bezpieczeństwo lotu
  • strajki mające wpływ na działalność przewoźnika
  • destabilizacja polityczna
  • oraz to, co najczęstsze – warunki meteorologiczne uniemożliwiające lot

Mniejsze opóźnienie niż wymagane do powstania roszczenia tym bardziej nie powoduje, że pasażerowi należy się niższe odszkodowanie. Podstawowym kryterium istnienia roszczenia odszkodowawczego do linii lotniczej jest czas opóźnienia skorelowanych z odległością.

Oznacza to, że jeżeli zaistnieją pewne przesłanki, to nawet, jeżeli nastąpiło opóźnienie kwalifikujące do odszkodowania za lot, to takie odszkodowanie nie przysługuje. Te okoliczności wyłączające odpowiedzialność linii lotniczych to ogólnie takie, które uniemożliwiają lot i linia lotnicza nie ponosi za nie winy, bo to zjawiska obiektywne.

Te okoliczności możemy objąć stwierdzeniem, że są spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.

Każdorazowo, w przypadku opóźnianie należy przeprowadzić rozpoznacie, czy opóźnienie takie rodzi roszczenie z tytułu opóźnionego lotu. Często można uprościć sobie życie i skorzystać z formularzy firm pośredniczących w odzyskiwaniu tego rodzaju roszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z www.paymentsystems.pl, gdzie otrzymasz pełną informację o tym, czy roszczenie z tytułu opóźnionego lotu Ci się należy i jakie pieniądze otrzymasz za nie w ciągu 3 dni.

Wypełnij formularz, sprawdź czy możesz otrzymać odszkodowanie za lot

Przejdź do formularza